Amerika’da Okul Otobüsleri Neden Sarı Renkte? İşte Cevabı!

Amerika’da Okul Otobüsleri Neden Sarı Renkte? İşte Cevabı!

 

Amerikan filmlerinden ve dizilerinden aşina olduğumuz sarı renkli okul otobüslerinin geçmişine yolculuk yapacağız. Bir ikon haline dönüşen bu otobüslerin neden sarı renkte olduğunun arkasında ilginç bir gerekçe yatıyor.

Eyalet sistemiyle yönetilen Amerika’da öğrencilerin okula toplu taşıma ile götürülmesi günümüzden yaklaşık 100 yıl önce başlıyor. O dönemde taşıma ile ilgili olarak bir birlik bulunmamasından dolayı her eyalet kendisine en uygun modelle bu işi gerçekleştiriyordu. Kimi eyaletler feribot ve kamyon kullanırken kimi eyaletlerde atlı vagonlarla öğrenciler okula taşınıyordu. Bu seçim tamamen eyaletlere ve okullara kalmıştı.

Columbia Üniversitesi’nde profesörlük yapan Frank Cry, taşıma sisteminin bu şekilde ilerlemesinden rahatsızlık duyuyordu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyordu. Ülkenin bazı noktalarında çalışmalar yaparak bu çalışmalarını New York Times’da yazdığı makalesinde okurlarında aktaran Cry, Amerika’nın öğrenci taşımacılığı sistemini baştan aşağı yenilemesi gerektiğini ileri sürüyordu. Öğrencilerin daha güvenli ve basit yöntemlerle okula ulaştırılması gerektiğini ifade eden Cry, ilerleyen yıllarda bunun için çok önemli adımlar atacaktı.

1939 yılına gelindiğinde Cry, çalışmalarını bir sonuca ulaştırmak için 48 eyaletin hem ulaşım yetkililerini hem de otobüs üreticilerini gerçekleştirdiği konferansta bir araya getirmiş ve onların da görüşlerini almıştı. Yetkili isimler günlerce süren konferansta okul otobüsleri için 44 maddeden oluşan standartlar çerçevesi belirlemişti. Bu standartlardan bir tanesi de otobüsün hangi renkte olacağıydı.

Amerika’da Okul Otobüsleri Neden Sarı Renkte? İşte Cevabı!
Amerika’da Okul Otobüsleri Neden Sarı Renkte? İşte Cevabı!

Neden Sarı Renk Seçildi?

Frank Cry, okul otobüslerinin özel bir renkte ve dikkat çekici olmasını istiyordu. Parlak renklerin daha görünür olacağını ve güvenlik açısından daha etkili olacağını düşünüyordu. Konferans salonunun duvarlarına 50 farklı boya örneği asarak katılımcılardan otobüslerde kullanılacak renk tonunu seçmelerini istedi. Katılımcıların büyük bir bölümü o ikonik renk sarı-turuncuya yöneldi.

Konferansın ardından Cry, 42 sayfadan oluşan okul otobüsleri için standartları içeren kitapçığı yayınladı, kitapçığın kapağının sarı renkte olması dikkatlerden kaçmamıştı.

Güvenlik Düşüncesi Ön Planda

Sarı okul otobüsleri bugün dünya çapında bir ikon haline gelmiş durumda. Frank Cry, 1995 yılında hayatını kaybetti lakin çabalarının ve emeğinin karşılığını bulduğunu görmeyi başardı.

Amerika’da her gün 26 milyondan fazla öğrenci bu otobüsleri kullanarak 480 binden fazla okula yolculuk yapıyor. Bu otobüslerin yoldaki tüm araçlar içinde en yüksek güvenlik düzeyine sahip olan araç olduğu ifade ediliyor. Başta devrilme koruması, dur işareti kolu gibi araçlara sahip olması onu farklı kılıyor.

Sarı Renk Dikkat Çekiyorsa İtfaiyeler Neden Kırmızı?

Kırmızı rengin sarı renk kadar görünür olmadığı biliniyor. İtfaiye araçlarında sarı rengin neden kullanılmadığı ile ilgili olarak dikkat çeken bir analiz mevcut.

Dünyanın farklı noktalarındaki itfaiye teşkilatlarında sarı rengin kullanılmaya başlandığı lakin Amerika’nın farklı noktalarındaki pek çok departmanın renk değişikliğini kabul etmediği belirtiliyor.

Analize göre insanların kırmızı renkteki bir yangın söndürücü aracı diğer renkteki araçlardan daha iyi tanıma ihtimali bulunduğu ve insanlarının zihnindeki kanının bu yönde olduğu ifade ediliyor. Renk değişikliğini kabul etmeyen itfaiye departmanlarını bu yaygın inanca sahip oldukları analizde yer alan noktalardan.